Factory Promotional High Quality Plastic Cream Jar - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
We now have our own gross sales team, style and design workforce, technical crew, QC workforce and package group. We now have strict quality manage procedures for each system. Also, all of our workers are experienced in printing industry for Factory Promotional High Quality Plastic Cream Jar - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Kenya , Swansea , With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Wholesale Price New Design Square Glass Perfume...
-
OEM Manufacturer White Plastic Jars - 150ml sm...
-
Factory Supply Glass Spray Perfume Bottle - 50...
-
Factory wholesale 80g Aluminum Jar - 10ml / 12...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 400ml b...
-
OEM Supply Cosmetic Jar White - 400ml high qua...











