Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Perfume Workshop Singapore starts Halal Bespoke Perfume Making Workshop for Corporate Team Building and Individual Customers | Empty Aluminum Perfume Bottle
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
While using the "Client-Oriented" organization philosophy, a rigorous top quality command process, highly developed production devices and a potent R&D workforce, we normally provide high quality products, outstanding solutions and aggressive charges for Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Algeria , Toronto , We have been fully aware of our customer's needs. We deliver high quality products, competitive prices and the first class service. We would like to establish good business relationships as well as friendship with you in the near future.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Good quality Cosmetic Cream Empty Jars - JA-3-...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - custom lux...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
OEM/ODM China 200 Ml Plastic Cosmetic Jar - 30...
-
Wholesale Dealers of Empty Aluminum Cream Jar -...
-
OEM/ODM Manufacturer Loose Powder Case - 150ml...


