Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
With a sound business credit, excellent after-sales service and modern manufacturing facilities, we have earned an excellent reputation among our customers across the world for Factory Cheap Empty Plastic Lotion Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Czech republic , Argentina , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we're trying our best to be your good partner.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 4...
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
Factory supplied Cosmetic Jars Plastic 100g - ...
-
Chinese wholesale Spraying Cosmetic Jar With So...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 250ml ...
-
Super Lowest Price Glass Sprayer Bottle - 600m...




