China Cheap price Square Pump Spray Bottle With Logo - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
We always think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and the living for China Cheap price Square Pump Spray Bottle With Logo - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Haiti , Kenya , Sweden , We have our own registered brand and our company is developing rapidly owing to high quality products, competitive price and excellent service. We sincerely hope to establish business relations with more friends from home and abroad in the near future. We look forward to your correspondence.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Wholesale Price Wide Mouth Cosmetic Jar - AJ-0...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
Top Quality Alu Cream Jar For Cosmetic - 400ml...
-
Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic ...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
2017 Latest Design 5g Square Cosmetic Jar - 28...









