Wholesale Glass Roller Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have a highly efficient team to deal with inquiries from customers. Our goal is "100% customer satisfaction by our product quality, price & our team service" and enjoy a good reputation among clients. With many factories, we can provide a wide range of Wholesale Glass Roller Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lebanon , Mozambique , Poland , Many goods fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't have to waste time shopping around.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
Short Lead Time for China Perfume Spray Bottle ...
-
Factory wholesale 80g Aluminum Jar - 800ml gol...
-
Massive Selection for Cosmetics Cream Empty Pla...
-
OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 3...
-
Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 250ml silver ...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...



