OEM/ODM Supplier Sampling Glass Perfume Spray Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
We have now a specialist, efficiency staff to provide good quality company for our consumer. We normally follow the tenet of customer-oriented, details-focused for OEM/ODM Supplier Sampling Glass Perfume Spray Bottle - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Barbados , Honduras , Nigeria , Insisting over the high-quality generation line management and prospects guide provider, we have made our resolution to offer our shoppers using the initially stage purchasing and soon after provider working experience. Preserving the prevailing helpful relations with our prospects, we even now innovate our product lists the many time to meet up with the brand new wants and stick to the latest trend of this business in Ahmedabad. We're ready to facial area the difficulties and make the transform to grasp many of the possibilities in international trade.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - 800ml go...
-
Good User Reputation for 5 Ml Pet Plastic Squar...
-
Factory wholesale Plastic Bottles For Medicine ...
-
Professional Design 30g Aluminum Cream Jars - ...
-
2017 wholesale price Square Perfume Bottle - 1...
-
Super Lowest Price High Quality Perfume Bottles...











