Online Exporter Personalised Perfume Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | Aluminum Perfume Bottle
As a way to present you with ease and enlarge our enterprise, we also have inspectors in QC Workforce and assure you our greatest support and solution for Online Exporter Personalised Perfume Bottle - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Eindhoven , Kuala Lumpur , Palestine , We believe with our consistently excellent service you can get the best performance and cost least products from us for a long term . We commit to provide better services and create more value to all our customers. Hope we can create a better future together.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jars - ...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles ...
-
Cheapest Factory Uv Black Gel Polish Jar - Cus...
-
18 Years Factory Empty Perfume Srpray Bottle - ...
-
Fixed Competitive Price Body Care Plastic Cosme...











