Online Exporter Mini Plastic Jar - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
As a way to finest meet up with client's wants, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Aggressive Price, Fast Service" for Online Exporter Mini Plastic Jar - 750ml aluminum cork wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dubai , Anguilla , Turkey , Honest to every customers are our requested! First-class serve, best quality, best price and fastest delivery date is our advantage! Give every customers good serve is our tenet! This makes our company get the favour of customers and support! Welcome all over the world customers send us enquiry and looking forward your good co-operation !Make sure you your inquiry for more details or request for dealership in selected regions.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
Excellent quality Water Spray Bottle - aluminu...
-
Online Exporter Plastic Jars For Creams - 500m...
-
Factory directly supply Square Plastic Jar - 6...
-
Good User Reputation for Plastic 30ml Perfume B...
-
Hot sale Tube Glass Bottle With Screw Cap - 25...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - BP...




