Reliable Supplier Plastic Round Cream Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Our rewards are reduce selling prices,dynamic revenue team,specialized QC,sturdy factories,superior quality services for Reliable Supplier Plastic Round Cream Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritania , Zambia , Kazakhstan , We have our own registered brand and our company is developing rapidly owing to high quality products, competitive price and excellent service. We sincerely hope to establish business relations with more friends from home and abroad in the near future. We look forward to your correspondence.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Fixed Competitive Price Beauty Packaging Jars A...
-
Professional China Pla Skin Care Jars - JA-5-1...
-
China New Product 60g Aluminum Jar - 5ml / 6ml...
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
Special Price for Aluminum Pump Bottle - AJ-04...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 20m...











