Factory Price For Glass Jar With Screw Top Lid - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
Often customer-oriented, and it's our ultimate target to become not only probably the most reputable, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Factory Price For Glass Jar With Screw Top Lid - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Puerto Rico , venezuela , With the spirit of "high quality is our company's life; good reputation is our root", we sincerely hope to cooperate with customers from at home and abroad and hope to build a good relationship with you.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 450m...
-
Factory Cheap Matte Black Glass Cream Jar - JA...
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
Factory For Massage Cream Jar - 30ml / 40ml cl...
-
OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml ...



