Massive Selection for Special Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Massive Selection for Special Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Cyprus , Gabon , Our aim is to help customers realize their goals. We have been making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. In a word, when you choose us, you choose a perfect life. Welcome to visit our factory and welcome your order! For further inquiries, you should do not hesitate to contact us.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory directly Loose Powder Packaging Jar - ...
-
Cheap price Pet Bottle With Mist Sprayer - Sma...
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
Factory directly Perfume Glass Bottles - a ser...
-
Professional China Black Red Cosmetic Jar - 89...


