factory low price Cosmetic Jar Plastic - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
We've been commitment to offer the competitive rate ,outstanding merchandise good quality, too as fast delivery for factory low price Cosmetic Jar Plastic - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Stuttgart , Pakistan , Vietnam , We have advanced production technology, and pursuit innovative in goods. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you need to be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
Trending Products Credit Card Size Hand Sanitiz...
-
Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - ...
-
Factory directly Cream Plastic Jar - 50g clear...
-
Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mo...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 120ml...
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - 30ml 80ml pr...











