Best Price on Cosmetic Plastic Jars 5g 10g - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Sticking to the belief of "Creating products of high quality and making friends with people from all over the world", we always put the interest of customers in the first place for Best Price on Cosmetic Plastic Jars 5g 10g - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , Guinea , Oman , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the products. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality products and have the ability to develop new products to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
PriceList for Plastic Spray Bottle - 400ml alu...
-
One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar -...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 5g...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
factory low price Aluminum Screw Cap - 15g sma...
-
OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 5...




