2017 Latest Design 5 Ml Plastic Jar - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Treat yourself to a perfume wardrobe | Aluminum Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Innovation, excellent and reliability are the core values of our business. These principles today extra than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size company for 2017 Latest Design 5 Ml Plastic Jar - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Malawi , Puerto Rico , Our focus on product quality, innovation, technology and customer service has made us one of undisputed leaders worldwide in the field. Bearing the concept of "Quality First, Customer Paramount, Sincerity and Innovation" in our mind, We have achieved great progress in the past years. Clients are welcomed to buy our standard products, or send us requests. You will be impressed by our quality and price. Please contact us now!
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
China Manufacturer for Pet Plastic Jar With Alu...
-
Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - 350ml / 500...
-
Wholesale Price China Acrylic Cosmetic Jar 15g ...
-
Rapid Delivery for Mini Plastic Bottles - 50g ...
-
2017 wholesale price Square Shape Cream Jar - ...
-
OEM Customized Glass Dropper Leak Proof Bottle ...











