Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
Perfume Workshop Singapore starts Halal Bespoke Perfume Making Workshop for Corporate Team Building and Individual Customers | Empty Aluminum Perfume Bottle
Bear "Customer initially, High-quality first" in mind, we work closely with our prospects and supply them with efficient and specialist companies for Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Cairo , Cancun , We would very much welcome an opportunity to do business with you and have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive prices,punctual delivery and dependable service can be guaranteed.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Special Price for Empty White Glass Cosmetic Ja...
-
Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 40ml al...
-
China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cre...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Trending Products Aluminium Cosmetic Jar - 5ml...
-
Discount wholesale Fine Mist Spray Bottle - 10...




