One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
The key to our success is "Good Product Quality, Reasonable Price and Efficient Service" for One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , Chile , Ethiopia , Based on our guiding principle of quality is the key to development, we continually strive to exceed our customers' expectations. As such, we sincerely invite all interested companies to contact us for future cooperation, We welcome old and new customers to hold hands together for exploring and developing; For more information, please feel free to contact us. Thanks. Advanced equipment, strict quality control, customer-orientation service, initiative summary and improvement of defects and extensive industry experience enable us to guarantee more customer satisfaction and reputation which, in return, brings us more orders and benefits. If you are interested in any of our products, please feel free to contact us. Inquiry or visit to our company are warmly welcome. We sincerely hope to start a win-win and friendly partnership with you. You can see more details in our website.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 33cl aluminum ...
-
Europe style for 20ml Perfume Bottle - 1000ml ...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - 500ml l...
-
Hot sale Factory 1.7oz Plastic Jar - 20 ml uni...
-
Cheapest Factory Cosmetics Jar 3ml - custom lu...
-
Fixed Competitive Price 120ml Pet Capsule Bottl...




