Manufacturer of Hexagon 30ml Cosmetic Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
"Quality to start with, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, as a way to build constantly and pursue the excellence for Manufacturer of Hexagon 30ml Cosmetic Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Morocco , Nigeria , We pay high attention to customer service, and cherish every customer. We have maintained a strong reputation in the industry for many years. We are honest and work on building a long-term relationship with our customers.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Factory Supply Large Plastic Cosmetic Jars - 3...
-
Quality Inspection for 50g Cosmetic Cream Jar -...
-
OEM/ODM China Glass1oz Cosmetic Jar - 5g mini ...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 1L...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Gold Color Cream A...




