2017 China New Design Matte Black Aluminum Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
Always customer-oriented, and it's our ultimate target to be not only the most reliable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for 2017 China New Design Matte Black Aluminum Jar - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Francisco , Uruguay , Los Angeles , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 100ml doub...
-
OEM Supply Acrylic Jar Cosmetic Jar - 30g colo...
-
PriceList for Empty Glass Perfume Bottle 100ml ...
-
Factory For Body Lotion Bottle - Small pill bo...
-
Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 89...
-
2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jar...




