Fast delivery Spray Pump Bottle - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
Our organization sticks to your principle of "Quality may be the life of your organization, and reputation will be the soul of it" for Fast delivery Spray Pump Bottle - wholesale 250ml aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Singapore , Hungary , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
PriceList for Old Fashioned Perfume Bottle - 2...
-
Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 15ml...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 35...
-
Well-designed Skin Care Flat Double Wall Pp Cre...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
Super Lowest Price Rectangle Spray Perfume Bott...




