Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmetic Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Our staff are usually in the spirit of "continuous improvement and excellence", and while using the top-quality high-quality items, favorable value and superior after-sales services, we try to acquire each and every customer's belief for Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmetic Jar - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Diego , United Arab Emirates , Grenada , Our company insists on the purpose of "takes service priority for standard, quality guarantee for the brand, do business in good faith, to provide professional, rapid, accurate and timely service for you". We welcome old and new customers to negotiate with us. We will serve you with all sincerity!
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Good Quality 200g Plastic Jar With Wooden Spoon...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 330ml c...
-
Factory wholesale Cosmetics Cream Jar - AJ-01 ...
-
2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfum...
-
Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar...
-
High Performance Aluminum Lid - 250ml safe alu...


