factory customized Transparent Plastic Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-480 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 480 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetics pot is first with 100% PCR PP content | 10ml Perfume Bottle
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Our growth depends to the superior products ,great talents and repeatedly strengthened technology forces for factory customized Transparent Plastic Jar - 480ml luxury capsule packaging bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Boston , Panama , The best and original quality for spare parts is a most important factor for transportation. We may stick on supplying original and good quality parts even a little profit earned. God will bless us to do kindness business forever.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 4...
-
Newly Arrival Cosmetic Containers - 10ml oxida...
-
Factory Cheap Perfume Bottle For Cosmetic Packa...
-
Super Lowest Price Round Luxury Cosmetic Jar - ...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - 15ml / ...

