Factory making Italian Glass Jars - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | Plastic Cosmetic Jar
Our improvement depends on the superior equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces for Factory making Italian Glass Jars - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Mexico , Dubai , For many years, we have adhered to the principle of customer oriented, quality based, excellence pursuing, mutual benefit sharing. We hope, with great sincerity and good will, to have the honor to help with your further market.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Factory Supply 15ml Colorful Glass Bottle For P...
-
PriceList for 4ml Perfume Spray Bottle - 500ml...
-
Factory For Luxury Glass Cream Jar - 330ml cro...
-
Manufactur standard 1 Oz Spary Plastic Bottle -...
-
Factory source Plastic Cosmetic Double Wall Cre...
-
Chinese Professional Hand Blown Glass Perfume S...



