New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
Our company puts emphasis on the management, the introduction of talented personnel, and the construction of staff building, trying hard to improve the quality and liability consciousness of staff members. Our company successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zambia , Peru , Georgia , At Present, our merchandise have been exported to more than sixty countries and different regions, such as Southeast Asia, America, Africa, Eastern Europe, Russia, Canada etc. We sincerely hope to establish wide contact with all potential customers both in China and the rest part of the world.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml aluminu...
-
Lowest Price for Cosmetics Container - 5g / 10...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 250ml safe...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle With Alum...
-
Hot sale Factory 1.7oz Plastic Jar - 250ml alu...
-
Factory Cheap Cosmetic Plastic Jar - 250ml exc...



