Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
Dedicated to strict top quality command and considerate purchaser support, our experienced staff customers are always available to discuss your necessities and be certain full client gratification for Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Miami , US , Leicester , Our company insists on the purpose of "takes service priority for standard, quality guarantee for the brand, do business in good faith, to offer skilled, rapid, accurate and timely service for you". We welcome old and new customers to negotiate with us. We are going to serve you with all sincerity!
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
Competitive Price for Empty Cream Container 100...
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Containe...
-
Factory making Empty Plastic Round Cream Jar - ...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 750m...
-
Factory wholesale 5g Cosmetic Cream Jar - 250m...
-
Reasonable price for 200g Customized Aluminum J...


