China Supplier Empty Cosmetic Glass Jar With Cap - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
"Quality to start with, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, as a way to build constantly and pursue the excellence for China Supplier Empty Cosmetic Glass Jar With Cap - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Barbados , Albania , We always stick to the tenet of "sincerity, high quality, high efficiency, innovation". With years of efforts, we have established friendly and stable business relationships with worldwide customers. We welcome any of your inquiries and concerns for our products, and we are sure that we will offer just what you want, as we always believe that your satisfaction is our success.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
OEM Customized 3ml Perfume Bottle - 600ml prin...
-
Quality Inspection for Frosted Glass Jar With L...
-
Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - 1000ml c...
-
High Quality 250ml Bamboo Jar - 750ml aluminum...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 6ml / 8ml ...
-
Short Lead Time for Cream Jar Cosmetic - 250ml...




