Hot-selling Wholesalers Cosmetic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
we can offer high quality products, competitive price and best customer service. Our destination is "You come here with difficulty and we give you a smile to take away" for Hot-selling Wholesalers Cosmetic Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Denver , Argentina , Luxembourg , Our staffs are rich in experience and trained strictly, with qualified knowledge, with energy and always respect their customers as the No. 1, and promise to do their best to deliver the effective and individual service for customers. The Company pays attention to maintaining and developing the long-term cooperation relationship with the customers. We promise, as your ideal partner, we'll develop a bright future and enjoy the satisfying fruit together with you, with persisting zeal, endless energy and forward spirit.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - JA-4-2 series...
-
New Arrival China Acrylic Cream Cosmetic Jar - ...
-
Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar...
-
8 Year Exporter Glass Cream Jar 50ml - 15ml / ...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 10...

