Factory made hot-sale Transparent Glass Spray Bottle - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Attaining consumer satisfaction is our company's purpose without end. We will make wonderful endeavours to produce new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive requirements and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale services for Factory made hot-sale Transparent Glass Spray Bottle - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Accra , Malta , Morocco , We have a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our products have been strictly inspected before shipment.
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.








