Good Quality Perfume Bottle 30ml - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
To fulfill the customers' over-expected fulfillment , we have now our solid staff to deliver our greatest general assistance which includes internet marketing, product sales, creating, manufacturing, excellent controlling, packing, warehousing and logistics for Good Quality Perfume Bottle 30ml - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , Adelaide , European , We look forward to hearing from you, whether you are a returning customer or a new one. We hope you will find what you are looking for here, if not, please contact us immediately. We pride ourselves on top notch customer service and response. Thank you for your business and support!
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Hot Sale for Skin Care Cream Jar - 89mm gold a...
-
professional factory for Luxury Empty Cream Jar...
-
Cheap PriceList for Wholesale Empty Perfume Bot...
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 50...
-
Factory For Perfume Bottle Card Design - custo...
-
Best quality Empty Aluminum Cosmetic Jars - 1L...











