Wholesale Price 15g 30g Bamboo Lid Glass Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
Our staff are usually in the spirit of "continuous improvement and excellence", and while using the top-quality high-quality items, favorable value and superior after-sales services, we try to acquire each and every customer's belief for Wholesale Price 15g 30g Bamboo Lid Glass Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mumbai , Greece , Slovenia , We'll continue to devote ourselves to market & product development and build a well-knit service to our customer to create a more prosperous future. Please contact us today to find out how we can work together.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Factory Price Acrylic Cute Cream Jar - 50g eco...
-
Personlized Products 250ml Canning Jars - 30ml...
-
Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jar...
-
Good Quality Cream Jar - 280ml black aluminum ...
-
professional factory for Glass Jars For Liquid ...
-
Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 100...




