Wholesale Glass Perfume Diffuser Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We're going to commit ourselves to giving our esteemed customers along with the most enthusiastically considerate providers for Wholesale Glass Perfume Diffuser Bottle - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , USA , Malaysia , Our monthly output is more than 5000pcs. We have set up a strict quality control system. Please feel free to contact us for further information. We hope that we can establish long-term business relationships with you and carry out business on a mutually beneficial basis. We are and will be always trying our best to serve you.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Discount Price Cosmetic Packaging Glass Jars - ...
-
Factory supplied Cosmtic Container - AJ-02 ser...
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 100g ...
-
Cheapest Price Plastic Cosmetic Loose Powder Ja...
-
Trending Products Cosmetic Jar Plastic - AJ-02...
-
2017 Good Quality Plastic Material Acrylic Crea...




