OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
With advanced technologies and facilities, strict good quality manage, reasonable rate, superior assistance and close co-operation with shoppers, we have been devoted to supplying the very best price for our consumers for OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Naples , Senegal , Cambodia , Due to our dedication, our products are well known throughout the world and our export volume continuously grows every year. We will continue to strive for excellence by providing high quality products that will exceed the expectation of our customers.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Manufacturer for Jar Cosmetics Empty - 100ml t...
-
China Factory for Cosmetic Spray Bottle - 5g /...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 15...
-
Best quality Cosmetics Cream Container - Custo...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 40ml...


