Factory Price For 3g 5g 10g 20g Black Cosmetic Jars Plastic - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-10-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Custom Perfume Bottles
We always stick to the principle "Quality First, Prestige Supreme". We are fully committed to providing our clients with competitively priced quality products, prompt delivery and professional service for Factory Price For 3g 5g 10g 20g Black Cosmetic Jars Plastic - 150ml small aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cannes , Latvia , Houston , You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will offer our best service to satisfy all your needs! Please contact us right away!
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 250ml...
-
Wholesale Price China 100g Plastic Cream Jar - ...
-
100% Original Round Aluminum Jar - 5 ml black ...
-
China wholesale High End Perfume Bottle - AJ-1...
-
High Quality 30ml Amber Wholesale Cosmetic Jars...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...



