Factory Free sample Frosted Glass Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
It is a good way to improve our products and service. Our mission is to develop creative products to customers with a good experience for Factory Free sample Frosted Glass Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Swiss , Indonesia , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We are looking forward to cooperating with friends from all over the world.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Factory Price Big Mouth Cream Jar - 150ml ROPP...
-
Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plas...
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...
-
Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 15ml...
-
China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50...
-
OEM Supply White Plastic Jar 100 G - 150ml / 2...




