Wholesale Price Airless Cream Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Our mission is to become an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by providing value added design, world-class manufacturing, and service capabilities for Wholesale Price Airless Cream Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangkok , Ukraine , Ecuador , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, now we have also implemented complete quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 2...
-
PriceList for Upside Down Squeeze Bottle - 250...
-
Good Quality Cream Jar - 150ml aluminum energy...
-
China New Product 60g Aluminum Jar - 5ml / 6ml...
-
Best quality Colorful Aluminum Jar - Luxury he...




