Factory For Empty Cosmetic Pet Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
The really abundant projects management experiences and 1 to just one provider model make the high importance of business enterprise communication and our easy understanding of your expectations for Factory For Empty Cosmetic Pet Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Romania , Mexico , Juventus , In order to make more people know our products and to enlarge our market, we have devoted a lot of attention to technical innovations and improvement, as well as replacement of equipment. Last but not the least, we also pay more attention to training our managerial personnel, technicians and workers in planned way.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
Lowest Price for Aluminum Liquor Bottle - 3ml ...
-
Personlized Products Round Shape Cosmetic Jars ...
-
Best quality Empty Aluminum Cosmetic Jars - 1L...
-
18 Years Factory Empty Pmma Cream Jar - 37mm i...
-
Factory best selling Skin Care Plastic Jar With...
-
Trending Products Economical Round Luxury Cosme...




