China Gold Supplier for 50 G Frosted Glass Cosmetic Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
Our personnel are always inside the spirit of "continuous improvement and excellence", and together with the outstanding excellent goods, favorable price and good after-sales services, we try to gain every customer's trust for China Gold Supplier for 50 G Frosted Glass Cosmetic Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greek , Cambodia , Romania , Many products fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't need to waste time shopping around.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 250ml e...
-
Big Discount Plastic Spary Bottle - 1L plastic...
-
factory customized Simple Round Empty Cream Jar...
-
Best Price for Cosmetic Packaging Empty Cream J...
-
Renewable Design for Plastic 30ml 50ml Perfume ...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 15...



