Hot sale Factory Frosted Glass Perfume Bottles - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Fragrance industry must adapt to come up smelling like roses, Life & Culture | Plastic Cosmetic Jar
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
Our commission would be to serve our customers and clientele with very best excellent and aggressive portable digital products for Hot sale Factory Frosted Glass Perfume Bottles - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Egypt , South Africa , We have more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel products to meet the market demand and help the guests continuously by updating our products. We are specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, please join us, and together we will shape a bright future in your business field!
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
Factory wholesale 10ml Spray Bottle - bullet s...
-
China New Product Jar Lids - 10ml / 12ml / 14 ...
-
Fixed Competitive Price Small Perfume Bottles -...
-
Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box -...
-
Factory Free sample Empty Glass Bottles For Sal...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...











