Low price for Luxury Care Moisturizing Day Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We support our purchasers with ideal premium quality products and substantial level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we've acquired rich practical working experience in producing and managing for Low price for Luxury Care Moisturizing Day Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Myanmar , Egypt , Roman , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.
-
OEM/ODM China Frosted Glass Cream Jars - 200ml...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
High Quality 200g Pp Cream Jar - 8ml / 10ml lu...
-
Hot sale Small Perfume Spray Bottles - 250ml h...
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...




