Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Luxe Pack Los Angeles Celebrates A Successful First Year | Plastic Cosmetic Jar
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Aluminum Perfume Bottle
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Durban , Argentina , Argentina , We taking advantage of experience workmanship, scientific administration and advanced equipment, ensure the product quality of production, we not only win the customers' faith, but also build up our brand. Today, our team is committed to innovation, and enlightenment and fusion with constant practice and outstanding wisdom and philosophy, we cater to the market demand for high-end goods, to do experienced products and solutions.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.










