Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-430 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 230 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 430 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
Fast and great quotations, informed advisers to help you choose the correct product that suits all your preferences, a short creation time, responsible top quality control and different services for paying and shipping affairs for Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Bolivia , Greenland , Our organization. Situated inside the national civilized cities, the visitors is very easy, unique geographical and economic situations. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, construct brilliant" organization. hilosophy. Strict top quality management, fantastic service, reasonable cost in Myanmar is our stand on the premise of competition. If vital, welcome to make contact with us by our web page or telephone consultation, we are going to be pleased to serve you.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Hot New Products Bottle Aluminum Plastic Caps -...
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Containe...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 5g / 10g ...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
Manufacturer for Global Cosmetics Face Cream Ja...




