China Cheap price Personalized Perfume Bottle - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 106 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Aluminum Perfume Bottle
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We have our own factory and sourcing office. We can provide you with almost every type of product related to our product range for China Cheap price Personalized Perfume Bottle - 250ml luxury aluminum hand wash bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovakia , Philippines , Croatia , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we're trying our best to be your good partner.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
















