Best Price on Cosmetic Plastic Jars 5g 10g - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
Our group through specialist training. Skilled expert knowledge, sturdy sense of assistance, to fulfill the provider needs of shoppers for Best Price on Cosmetic Plastic Jars 5g 10g - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Czech Republic , Suriname , We are very responsible for all details on our customers order no matter on warranty quality, satisfied prices, quick delivery, on time communication, satisfied packing, easy payment terms, best shipment terms, after sales service etc. We provide one-stop service and best reliability to our every customers. We work hard with our customers, colleagues, workers to make a better future.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 33cl aluminum ...
-
OEM Customized Empty Pill Bottles - 420ml empt...
-
Wholesale Dealers of Pet Empty Capsule Bottle -...
-
2017 Good Quality Empty Airtight Plastic Cream ...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 250ml...
-
Big Discount Screw Cup Cosmetic Jar - 20 ml un...

