Wholesale Price Arabian Perfume Oil Bottles - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Beauty Products Of September 2018 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Aluminum Perfume Bottle
We always continually offer you by far the most conscientious customer service, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These attempts include the availability of customized designs with speed and dispatch for Wholesale Price Arabian Perfume Oil Bottles - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johannesburg , Czech republic , Comoros , With the development of the society and economy, our company will continue the "loyalty, dedication, efficiency, innovation" spirit of enterprise, and we will always adhere to the management idea of "would rather lose gold, do not lose customers heart". We will serve the domestic and foreign businessmen with sincere dedication, and let us create bright future together with you!
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Factory For Body Lotion Bottle - Small pill bo...
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000m...
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - 33...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
Manufacturer of Luxury Square Cream Jar - 12oz...

