Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
Men steal perfume from Bridgnorth Superdrug store | Custom Perfume Bottles
"Based on domestic market and expand abroad business" is our progress strategy for Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iraq , Boston , Portland , Our product quality is one of the major concerns and has been produced to meet the customer's standards. "Customer services and relationship" is another important area which we understand good communication and relationships with our customers is the most significant power to run it as a long term business.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
Renewable Design for Personal Care Bottle - 50...
-
Wholesale Price Airless Cream Jar - 400ml alum...
-
Personlized Products Perfumes Spray Bottle - 7...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic 1oz Cosmetic Jar - 30...
-
Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 4...

