High Performance Twist Up Spray Bottle - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
All we do is usually connected with our tenet " Customer to start with, Rely on initial, devoting on the food packaging and environmental protection for High Performance Twist Up Spray Bottle - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Toronto , Afghanistan , Leicester , Each product is carefully made, it will make you satisfied. Our merchandise in the production process have got strictly monitored, because it is only to supply you the best quality, we'll feel confident. High production costs but low prices for our long-term cooperation. You can have a variety choices and the value of all types are same reliable. If you have any question, do not hesitate to ask us.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - 500...
-
Factory wholesale Face Cream Cosmetic Jar - 50...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...
-
Factory made hot-sale Cream Jar With Silver Cap...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - Cust...











