Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Bottles – Designs and Shapes Seduction
How Smith Rosebud Salve Became A Cult Favorite Lip Balm | Aluminum Perfume Bottle
Well-run gear, qualified revenue workforce, and superior after-sales companies; We've been also a unified huge loved ones, anyone persist with the organization benefit "unification, determination, tolerance" for Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Venezuela , Iran , Honduras , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 5 ml bla...
-
Discount Price Double Wall Plastic Pet Jar - 1...
-
OEM China Acrylic Plastic Cream Jar - 30ml 80m...
-
Good quality Golden Luxury Jar - 24/410 double...
-
Competitive Price for 60g Cosmetic Aluminum Jar...
-
PriceList for Cosmetics Eye Cream Jars - 6 ml ...




