Discountable price Plastic Empty Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have been ready to share our knowledge of internet marketing worldwide and recommend you suitable merchandise at most aggressive rates. So Profi Tools present you very best price of money and we are ready to develop alongside one another with Discountable price Plastic Empty Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: France , Italy , Barcelona , It is our customers' satisfaction over our products and services that always inspires us to do better in this business. We build mutually beneficial relationship with our clients by giving them large selection of premium car parts at marked down prices. We provide wholesale prices on all our quality parts so you are guaranteed greater savings.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Factory For Face Cream Jar With Liner - 50g ec...
-
Big Discount Test Pufume Bottles - 120ml silve...
-
Competitive Price for Matte Black Cosmetic Jar ...
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 89...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Factory source Face Cream Jar 122g - 30ml alum...

