2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
A Bespoke Perfume Doesn’t Come Cheap | 10ml Perfume Bottle
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Our enterprise insists all along the standard policy of "product high-quality is base of business survival; client satisfaction could be the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as consistent purpose of "reputation first, client first" for 2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , Norway , Rwanda , So We also continuously function. we, focuse on high quality, and are conscious of the importance of environmental protection, most of the merchandise are pollution-free, environmentally friendly solutions, reuse on the solution. We've Updated our catalog, which introduces our organization. n detail and covers the primary products we provide at present, You may also visit our web-site, which involves our most recent product line. We look forward to reactivating our company connection.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
Fixed Competitive Price 100g Cosmetic Glass Jar...
-
OEM Manufacturer Jar Bottle - 4oz colorful pla...
-
China Gold Supplier for 50g White Pp Cream Jar ...
-
Good Wholesale Vendors Oem Refillable Perfume B...
-
Hot New Products Clear Cosmetic Jar - 420ml em...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...

