Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
We constantly continually give you essentially the most conscientious client provider, plus the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , Serbia , Manchester , We are trying our best to make more customers happy and satisfied. we sincerely hope to establish a good long-term business relationship with your esteemed company thought this opportunity,based on equal, mutual beneficial and win win business from now till the future.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
OEM/ODM Supplier Round Cream Jar 50g - 1000ml ...
-
2017 New Style Two Side Small Plastic Cosmetic ...
-
Factory wholesale 200g Plastic Cosmetic Jar - ...
-
Leading Manufacturer for Perfume Roller Bottle ...
-
Discount wholesale Elegant Cosmetic Jars - 47m...
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 8ml / 10ml lu...











