Hot-selling Perfume Glass Bottle 50ml - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | ZY50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 36 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Our team through qualified training. Skilled professional knowledge, powerful sense of support, to satisfy the support desires of consumers for Hot-selling Perfume Glass Bottle 50ml - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sierra Leone , Estonia , Dominica , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we have insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Factory Price For 3g 5g 10g 20g Black Cosmetic ...
-
Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cre...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic Cream Jar - 68mm silv...
-
Factory Supply 15ml Colorful Glass Bottle For P...
-
100% Original Factory Cream Pp Jar 50 Ml - 300...
-
Massive Selection for Loose Powder Jar On Sale ...


